Ushtria e Ukrainës thotë se Rusia po “vazhdon ofensivën e saj” në lindje të vendit, por pretendon se trupat e saj kanë pasur disa suksese mbrojtëse në 24 orët e fundit.
“Armiku i përqendroi përpjekjet e tij kryesore në Donetsk”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një përditësim në Facebook këtë mëngjes.

“Aviacioni armik goditi infrastrukturën civile dhe ushtarake në Zonën Operative Lindore dhe objektet industriale thellë në Ukrainë.”

Zyrtarët shtuan se mortajat, artileria konvencionale dhe sistemet e raketave me shumë lëshime janë ende duke u përdorur për të synuar Donetsk.
Megjithatë, Shtabi i Përgjithshëm tha gjithashtu se trupat e tij kishin arritur të zmbrapsnin 11 sulme ruse nëpër Donetsk dhe Luhansk, duke goditur një avion rus Su-25 dhe një raketë lundrimi në proces.

Pesë tanke ruse, një sistem raketor anti-ajror Tor, gjashtë sisteme artilerie dhe 12 pjesë të pajisjeve të blinduara u shkatërruan gjithashtu, thuhet në raport.
BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

409157d3 5c99 4d6c Bfe5 C42104773cc4
409157d3 5c99 4d6c Bfe5 C42104773cc4

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb