Një kundërsulm ukrainas që filloi të premten në lindje të qytetit të Kharkiv ka çuar në rimarrjen e disa fshatrave, sipas administratorit rajonal.

CNN ka gjetur dhe verifikuar një video që tregon trupat ukrainase nën kontrollin e Vilkhivka, një nga vendbanimet që është afërsisht 32 kilometra (20 milje) nga kufiri rus në verilindje të Ukrainës.

Oleg Synegubov, administrator rajonal i Kharkiv, tha se një numër fshatrash rreth Malaya Rogan u rimorën nga forcat ukrainase. Fshatrat janë afërsisht 20 kilometra (12 milje) nga qendra e Kharkiv-it, i cili ka qenë pothuajse i rrethuar nga forcat ruse që nga javët e para të pushtimit.

Një video shtesë, e publikuar të shtunën në Telegram, tregon një përleshje intensive midis forcave ukrainase – duke përfshirë anëtarë të Batalionit Azov – dhe forcave ruse në fshatin Vilkhivka. Batalioni Azov filloi si një milici ultra-nacionaliste në Ukrainën lindore dhe që atëherë është futur në ushtrinë ukrainase.

Në video shihen përplasjet e zjarrit mes forcave ruse dhe ukrainase mes shtëpive dhe oborreve të fshatit. Në një moment, trupat ukrainase lëvizin drejt shkollës së fshatit, ku forcat ruse duket se janë të ngujuara.

Ushtari që ngarkoi videon, e modifikoi videon, pohoi në Telegram se batalioni kishte vrarë “rreth 70 trupa” dhe komandoi një numër automjetesh ushtarake ruse. CNN nuk mundi të konfirmonte vdekjet e ushtrisë ruse, apo kapjen e automjetit.

Ushtari gjithashtu pretendoi se batalioni mori robër 27 trupa ruse. Në videon e redaktuar, një numër ushtarësh rusë të kapur në dukje shihen me sy të lidhur dhe disave u janë zhveshur shumica e rrobave.

Ata shihen në video duke u grumbulluar në pjesën e pasme të makinave dhe kamionëve dhe duke u larguar nga anëtarët e batalionit. Disa u plagosën qartë.

Suksesi i forcave ukrainase rreth Kharkiv është pasqyruar më në veri, afër qytetit të Sumy, ku trupat ukrainase kanë çliruar një sërë vendbanimesh, sipas videove të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN. Një kundërsulm i veçantë në jug rreth 63 milje (103 kilometra) në veriperëndim të Mariupolit çoi gjithashtu në çlirimin e dy fshatrave nga forcat ruse, sipas administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: