Më shumë se 100 ushtarë rusë janë vrarë pranë qytetit minerar Soledar, ka pohuar Ukraina.

Zona, në lindje të vendit, është përfshirë në luftime të ashpra ditët e fundit, me Rusinë që pretendon se e ka marrë nën kontroll natën e kaluar.

Megjithatë, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy e mohoi sugjerimin, duke thënë se ishte ende nën kontrollin e Ukrainës.

Në një përditësim në aplikacionin e mesazheve Telegram, forcat e operacioneve speciale të vendit thanë se personeli ushtarak rus u vra falë punës së koordinuar të “ushtarëve, gjuajtësve dhe raketave”.

Ai gjithashtu pretendoi se kishte përdorur një kompleks raketash prekëse Tochka-U – një sistem modern mbresëlënës i lëshimit të raketave të shumta – për të nisur sulmin.

“Si rezultat i këtyre disa goditjeve, u konfirmua shkatërrimi i më shumë se 100 pushtuesve, dy pozicione mitralozi dhe dy mortajave”, shkruante aty.

Soledar do të ishte një fitim i rëndësishëm për trupat ruse, pasi kapja e tij mund t’i ndihmojë ata në sulmin e tyre ndaj qytetit strategjik ukrainas Bakhmut, i cili është afër.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb