Kryetari i bashkisë së qytetit jugor të Ukrainës, Mariupol, e quajti të mërkurën ditën më të vështirë të pushtimit rus, mes bombardimeve të rënda dhe numrit në rritje të civilëve të plagosur nëpër spitale.

Në një deklaratë të postuar të mërkurën vonë në Telegram, kryebashkiaku Vadym Boychenko iu drejtua qytetarëve të Mariupolit dhe tha se forcat ukrainase luftuan me guxim kundër atyre që po qëllonin në shtëpi.

CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportet e ushtarëve rusë që kanë qëlluar në shtëpitë e civilëve.

Boychenko tha gjithashtu se ka pasur dëme të shumta materiale nga sulmet në qytet dhe se qytetarët janë pa ujë dhe energji elektrike.

“Dhe ju të dashur qytetarë të Mariupolit jeni heronj të mëdhenj,” shkroi ai. “Të gjithë ne po luftojmë për lirinë tonë, për vendin tonë, për Mariupolin tonë të vetëm. Ne nuk po sulmojmë askënd. Ne thjesht jemi ulur në shtëpi. Kjo do të thotë se Zoti është me ne. Kjo do të thotë se e vërteta është me ne. Kjo do të thotë se fitorja do të jetë në anën tonë”.

Ai falënderoi gjithashtu mjekët, punonjësit e shërbimeve komunale, forcat e armatosura të Ukrainës dhe të gjithë qytetarët.

“Së bashku vërtet do ta mbijetojmë këtë. Ne do të jemi fitimtarë. Mendoj se e meritojmë. Ne jemi ukrainas. Ne e duam vendin tonë. Ne e duam qytetin tonë. Lavdi heronjve! Lavdi Ukrainës!” tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb