FRANCE

Emmanuel Macron nuk do të jetë i pranishëm në Forumin e Davosit, ku merr pjesë elita e ekonomisë botërore, por do të mbledhë më 21 janar në Versajë 150 biznesmenë francezë dhe të huaj, për një edicion të ri të samitit “Zgjidhni Francën” mbi fuqinë tërheqëse franceze, njoftoi sot Elysee.

Megjithëse kreu i shtetit mbajti një fjalim të gjatë në Forumin e Davosit vitin e kaluar, presidentët francezë nuk marrin pjesë sistematikisht në këtë takim në Zvicër, i cili do të zhvillohet këtë vit nga 21 deri në 25 janar.

‘’Emmanuel Macron nuk do të marrë pjesë në takim për shkak të një axhende të zënë”, thekson Elysee.

‘’Me pjesëmarrjen e 150 biznesmenëve në Versajë, vullneti ynë është të nxjerrim në pah mundësitë në vend duke bërë të njohur rajonet e ndryshme dhe njohuritë rreth tyre. Në takim do të jenë gjithashtu të pranishëm edhe kompani franceze të dimensioneve të ndryshme, që përfaqësojnë strukturën ekonomike në rajon”, përfundon Elysee.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb