Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti fuqishëm kufizimet e zbatuara kohët e fundit kundër koronavirusit (COVID-19) në vendet publike dhe tregtare ndaj personave të pavaksinuar, duke rikujtuar se vendi po përballet me një “situatë delikate shëndetësore” për shkak të ndikimit të variantit Delta.

“Duke qartë se nuk e kemi lënë pas krizën shëndetësore. Ne do të jetojmë me këtë virus edhe për disa muaj të tjerë”, tha Macron në një konferencë shtypi në fillim të një takimi të këshillit shëndetësor.

Masat e vaksinimit dhe vërtetimit shëndetësor kanë lejuar që një numër i madh i vendeve publike të qëndrojnë të hapura përballë progresit të madh të virusit, vuri në dukje ai, duke shtuar se sektori privat është më se i gatshëm të imponojë kufizimet pasi është “përgjegjësia kolektive” mënyra e vetme për të luftuar pandeminë.

“Ne nuk kishim zgjidhje tjetër veçse t’i vendosnim këto kufizime, sepse ishin ato ose shtetrrethime të reja, izolime të reja, mbyllje të reja”.

Nga e hëna, qeveria franceze filloi zbatimin e vërtetimit shëndetësor që kërkon që të gjithë të rriturit të dëshmojnë se janë plotësisht të vaksinuar ose nuk janë të infektuar me COVID-19 përmes një rezultati negativ të testit për hyrje në vende publike. Vendi gjithashtu ka urdhëruar vaksinimin për të gjithë stafin në objektet mjekësore dhe shëndetësore si spitalet dhe shtëpitë e kujdesit për të moshuarit.

Mijëra francezë janë tubuar kundër nismave shëndetësore gjatë muajit të fundit duke i quajtur ato si “diktatoriale” dhe “kundër lirisë së zgjedhjes”. Duke hedhur poshtë akuzat e tilla, Macron tha se “asnjë krizë e përmasave të tilla nuk është luftuar në mënyrë kaq demokratike”.

Deri më tani, 37,8 milionë francezë, që përbëjnë mbi 50 për qind të popullsisë, janë vaksinuar plotësisht.

Macron theksoi se vaksinimi masiv është mjeti i vetëm efektiv për t’u marrë me mutacionet e reja si varianti ngjitës Delta.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb