Presidenti francez Emmanuel Macron thuhet se është i lodhur dhe i dëshpëruar pas humbjes së shumicës së tij parlamentare më 20 qershor.

Presidenti dëgjohet duke psherëtirë para shokëve të tij, duke thënë ‘ne të gjithë jemi të lodhur’ pas një fushate zgjedhore të gjatë dhe të luftuar, sipas Le Monde, me miqtë që e përshkruajnë atë si ‘të trullosur’, ‘të bllokuar’ dhe ‘të munguar’.

Macron, 44 vjeç, u rizgjodh së fundmi president në prill, por përballet me perspektivën për të drejtuar një Francë gjithnjë e më të ndarë.

Pasi fitoi fushatën, koalicioni i tij centrist i mbaroi avulli kur zgjedhjet parlamentare panë që votat të luhateshin drejt Tubimit Kombëtar të krahut të djathtë të Marine Le Pen dhe aleancës së krahut të majtë Nupes, duke bërë që Macron të humbiste shumicën që kishte gëzuar për pesë vitet e fundit.

“Jupiteri është me një këmbë”, tha gazeta franceze L’Obs me prirje të majtë, duke iu referuar pseudonimit të favorizuar të Macron.

Gazeta franceze Le Point tha se Macron kishte humbur “energjinë, nervat dhe kthjelltësinë e tij” dhe sugjeroi se ai ishte goditur nga “baby-blues pas zgjedhjeve”.

Marine Le Pen tha “Kam krijuar përshtypjen se nuk e dinte se ku donte të shkonte”, pasi foli me presidentin francez për bllokimin parlamentar, sipas The Times.

“Ai po përpiqet të përcaktojë se cila do të jetë aventura e re,” i tha një ministër Le Monde, duke shtuar se “pavendosmëria e Macron është bërë proverbiale”.

Tre ministra të qeverisë humbën vendet e tyre në zgjedhje dhe do të duhet të zëvendësohen në një riorganizim që do të bëhet gjatë ditëve të ardhshme.

Brigitte Bourguignon, Ministrja e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë e Francës, do të duhet të zëvendësohet – një pozicion kyç me një rilindje të Covid-19.

Macron do të ketë nevojë gjithashtu për një ministër të ri për territoret jashtë shtetit, pasi Yaël Braun-Pivet, 51 vjeç, u zgjodh si kryetar i asamblesë kombëtare.

Macron po largohet nga gjuetia e figurave kryesore nga partitë opozitare, një qasje që ai ka marrë më parë.

Pas rezultatit, Macron do të mbështetet te partitë e tjera për të miratuar projektligjet në parlament, por riorganizimi nuk duket se do të tentojë të ndërtojë një qeveri nga anëtarë jashtë partisë centriste.

Emërimet e tjera të reja do të përfshijnë Laurence Boone, zëvendëssekretarin e përgjithshëm dhe kryeekonomist të OECD, i cili do të zëvendësojë Clement Beaune si ministër për çështjet evropiane, ndërsa Beaune do të bëhet ministri i ri i transportit, raportoi BFM.

Damien Abad, ministri për solidaritetin dhe personat me aftësi të kufizuara, do të humbasë punën e tij pasi France 3 dhe BFM raportuan se ai është nën hetim me dyshimin për tentativë përdhunimi.

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne pritet të shpallë përbërjen e qeverisë së re të hënën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb