Franca ka një rol dhe përgjegjësi politike në gjenocidin ruandas të grupit etnik Tutsi në vitin 1994, tha sot presidenti francez, Emmanuel Macron në kryeqytetin e Ruandës, Kigali.

Ai i bëri deklaratat në fjalimin në memorialin e gjenocidit, vendi i prehjes përfundimtare të mbi 250 mijë viktimave të gjenocidit.

Macron kërkoi falje, por nuk arriti të kërkonte shfajësim. Ai shtoi se Franca doemos duhet të njohë vuajtjet e shkaktuara në Ruandë përmes heshtjes së saj.

Macron arriti në vendin e Afrikës Lindore mëngjesin e sotëm. Ai është presidenti i parë francez që nga viti 2010 që viziton Ruandën.

Në gjenocidin, midis 7 prillit dhe 15 korrikut të vitit 1994, rreth një milion njerëz, kryesisht nga grupi etnik Tutsi dhe Hutusët e moderuar, u vranë për një periudhë prej 100 ditësh.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb