Presidenti francez Emmanuel Macron, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin , e cila ka zgjatur më shumë se një orë.

Macron gjatë kësaj bisedë me Putin, i ka bërë të qartë se situata në Mariupol është shqetësuese dhe qyteti ukrainas vijon të goditet nga raketat ruse.

CNN shkruan se gjithashtu Macron i ka kërkuar Putin të marrë masa konkrete për heqjen e rrethimit të Mariupol, lejimin e aksesit humanitar dhe respektimin e  menjëhershëm të armëpushimit.

Ndërkohë nga ana tjetër Putin ka shmangur përgjegjësinë ër luftën në Ukrainë.

(BalkanWebw)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: