Qeveria franceze do të paraqesë një projektligj që mbron të drejtat e abortit.

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi dje, në kuadër të 8 marsit, se qeveria e tij do të paraqesë një projektligj që mbron të drejtat e abortit në kushtetutën franceze brenda disa muajsh.

Asambleja Kombëtare e Francës në nëntor 2022 kishte votuar tashmë në favor të ndryshimit kushtetues, por pa vendosur për një afat kohor.

Fjalimi u mbajt në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, ku Macron bëri homazhe për të ndjerën Gisele Halimi, një aktiviste feministe dhe pioniere për të drejtat riprodhuese.

Masa është përshpejtuar pasi Gjykata e Lartë e SHBA-së përmbysi të drejtat e abortit në qershor, duke shkaktuar presion nga aktivistët që Franca të bëjë të kundërtën në një simbol të përkushtimit të saj ndaj të drejtave të grave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb