Pas periudhës së ftohtësisë që mbizotëronte në marrëdhëniet Uashington-Paris, për shkak të marrëveshjes së mbrojtjes AUKUS , sytë e komunitetit botëror janë përqendruar në bisedimet e ardhshme midis udhëheqësve të SHBA dhe Francës. Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se do të takohet me homologun amerikan Joe Biden në Romë në samitin e G20 në fund të tetorit për të “rinisur dialogun” dhe për të ecur përpara pas krizës mbi një pakt ushtarak. SHBA me Australinë.

” Ne do të takohemi gjatë G20. Unë mendoj se kjo është mundësia e duhur për të parë se si mund ta fillojmë përsëri dialogun , ka të bëjë me ngjarjet dhe atë që duhet të bëjmë së bashku”- tha Macron për mbërritjen e tij në një darkë në samitin joformal evropian që po mbahet sot në Slloveni.

Vendimi i Australisë për të anuluar një kontratë të madhe nëndetëse me Francën dhe për të zgjedhur anije të dizajnuara nga SHBA nën aleancën e re AUKUS me Uashingtonin dhe Londrën ka zemëruar Parisin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb