VITERBO

Ndërsa vëllezërit Ismael dhe David Rebeshi do të gjykohen me procedurë të zakonshme nga Gjykata e Viterbos, tre bashkëpunëtorët e dyshuar, FIavio Hysa, Must Lleshi dhe Alban Kaçorri, u dënuan me 9 vjet e katër muaj burgim.

Të tre të dyshuarit, të lidhur me dy vëllezërit shqiptarë për dyshimin se janë anëtarësuar në bandën e shefit Ismael dhe avokatët e të cilit deklarohen të gatshëm për t’u ankuar, janë njohur si zhvatës të biznesmenëve në Viterbo.

  • foto galeri

Viktimat e pretenduara ishin një 53-vjeçar i pasur dhe pronari i një marketi, nga i cili ata kërkojnë me forcë dhe kërcënime shumë të madhe parash, me të cilat donin të shpëtonin Rrebeshin nga burgu.

Duket se Ismaeli, që ndodhet në burg dhe në nevojë për të gjetur para për të paguar tarifat ligjore, është përpjekur të kërkojë para.

Operacioni policor që çoi në arrestimin e të akuzuarve u zhvillua pas denoncimit të biznesmenit të restorantit, i cili në një dhomë me familjen e tij do të kishte kërcënime. Vetëm dy ditë më parë, tregtari u detyrua të futet në pallat, pasi ishte ndjekur nga një makinë dhe gjithmonë ishte ndjerë i detyruar të paguante tarifën e kërkuar dhe me kërcënime.

(d.xh/ balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb