Roveri Këmbëngulës i NASA-s kapi një imazh të pazakontë të diçkaje të shtrirë në rërën e kuqe të Marsit: një tufë fijesh.

Kamera e përparme majtas e shmangies së rrezikut të roverit bëri një foto të objektit me ngjyrë të çelur më 12 korrik që disa njerëz e krahasuan me spageti.

Zyrtarët në agjencinë hapësinore konfirmuan se ata besojnë se objekti është një varg i mbetur nga ulja e Perseverance.

Vargu mund të jetë nga roveri ose nga faza e tij e zbritjes, një komponent i ngjashëm me një paketë avionësh me raketa që përdoret për të ulur në mënyrë të sigurt roverin në sipërfaqen e planetit, sipas një zëdhënësi për misionin e Këmbënguljes në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Pasadena, Kaliforni.

Këmbëngulja nuk kishte qenë më parë në zonën ku u gjet vargu, kështu që ka të ngjarë që era e fryu atje, tha zëdhënësi.
Aktualisht, duke eksploruar një deltë të lashtë të quajtur Jezero Crater, roveri po kërkon shenja të jetës mikroskopike që mund ta kenë quajtur Marsin në shtëpi miliarda vjet më parë, tha zëdhënësi. Ky krater është vendi ku Këmbëngulja u ul fillimisht më 18 shkurt 2021.

Kamera e përparme djathtas e shmangies së rrezikut të roverit kapi një imazh më të gjerë të vargut (poshtë).
Kur Perseverance rivizitoi vendin e vargut katër ditë më vonë, objekti ishte zhdukur.

Kjo nuk është hera e parë që roveri ka ngecur në copa materiali të mbetura nga zbritja e tij në Mars.
Kamerat e Perseverance shkrepën një foto të një fragmenti fletë metalike me shkëlqim në mes të qershorit, sipas një postimi në Twitter nga llogaria zyrtare e roverit.

Ekipi besonte se ishte një pjesë e batanijes termike të roverit, një material i hollë që rregullon temperaturën, që mund të ketë rënë gjatë fazës së zbritjes.

Ekipi i roverit në NASA po hulumton më shumë rreth pjesës së re të mbeturinave dhe planifikon të nxjerrë më shumë detaje më vonë këtë javë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: