Ukraina ka pasur një udhëtim makthi drejt Wembley për ndeshjen e sotme kualifikuese për Euro 2024. Trajneri Roslan Rotan këmbëngul se çdo sfidë me të cilën përballet ekipi i tij zbehet nga “mbrojtësit dhe luftëtarët” e tyre që përballen me pushtuesit rusë në vijën e parë.

Lufta dhe mbyllja e hapësirës ajrore të Ukrainës i ka detyruar lojtarët e tij të përdorin trena dhe autobusë në udhëtimin e tyre për në Angli. Një grup yjesh të Rotan-it, plus personeli mjekësor, duruan një udhëtim të lodhshëm 11 orë e 45 minuta me tren nga Kievi në Przemysl në Poloni.

Kjo u pasua nga një udhëtim 50 miljesh, dy orë me autobus për në Rzeszoë në Poloninë juglindore. Më pas erdhi një fluturim 2 orë dhe 9 minuta i Ryanair për në aeroportin Stansted të Londrës përpara një udhëtimi tjetër 70 miljesh dhe 90 minutash me autobus për në hotelin Syon Park Hilton të ekipit.

Një grup tjetër lojtarësh dhe stafi stërvitor u larguan nga Lviv në një udhëtim pesë orësh me tren përpara se të takoheshin me grupin e parë në Rzeszoë, ndërsa lojtarët e ekipit ishin larguar nga Kievi të shtunën e kaluar.

Ukraina nuk mund të luaj në shtëpi. Ata duhet të marrin me qira stadiume përtej kufijve fqinjë për të zhvilluar kualifikueset “në shtëpi”, ndërsa ndeshjet jashtë vendit si kjo e sotmja janë një makth logjistik.

Skuadra e Rotan ka qenë duke u stërvitur në bazën e Brentford-it në Londër që nga e hëna, në mënyrë që të lehtësojë barrën e udhëtimit të lojtarëve tashmë të shtrydhur edhe nga ndeshjet me klubet e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb