Të paktën 86 milionë kilovat/orë energji elektrike (kWh) me vlerë prej 8,7 milionë eurosh janë vjedhur në Malin e Zi që nga viti 2016, njoftoi Operatori i Shpërndarjes të Energjisë Elektrike i Malit të Zi (CEDIS).

”Nga shuma e përgjithshme, CEDIS arriti të mbledhë rreth 70 përqind ose gjashtë milionë euro”, shkruan e përditshmja malazeze “Dan”.

”Nga fillimi i vitit aktual deri më 30 qershor, 8 597 316 kWh janë llogaritur në bazë të përdorimit të paautorizuar të energjisë elektrike ose rreth një milion e 50 mijë euro, nga të cilat janë mbledhur rreth 71 për qind”, specifikoi CEDIS.

Përdorimi i paautorizuar i energjisë elektrike në Malin e Zi trajtohet si vepër penale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb