Mali i Zi po planifikon zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare dhe lokale në disa komuna në datën 30 gusht, njoftoi presidenti, Milo Djukanovic.

Djukanovic dhe partia e tij, DPS kanë qeverisur ish-republikën Jugosllave pa ndërprerje, që kur u prezantua demokracia shumëpartiake në vitin 1989.

Në zgjedhjet e fundit, të mbajtura në tetor 2016, DPS fitoi 35 nga 81 vendet. Djukanovic akuzoi se kishte ndodhur një përpjekje për grusht shteti.

Një vit më pas, Mali i Zi u bashkua me NATO-n, duke përfunduar refuzimin e aleancave me Serbinë dhe Rusinë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb