Franca dhe 15 aleatët e saj në Evropë dhe Kanada kanë dënuar atë që ata thonë se është dislokimi i mercenarëve rusë në Mali.

Ata thanë se kjo mund të “përkeqësojë më tej situatën e sigurisë në Afrikën Perëndimore”, e cila po lufton me grupet xhihadiste. Vendet perëndimore akuzuan qeverinë ruse për ofrimin e mbështetjes materiale në dislokimin e mercenarëve nga grupi Wagner.

Rusia nga ana tjetër mohon çdo lidhje të qeverisë me kompaninë private ushtarake në hije.

BE ka vendosur së fundmi sanksione ndaj grupit Wagner, duke e akuzuar atë për përfshirje në abuzime serioze të të drejtave të njeriut.

Grupi famëkeq i fshehtë u identifikua për herë të parë në vitin 2014 kur po mbështeste separatistët pro-rusë në konfliktin në Ukrainën lindore. Që atëherë, ajo ka qenë e përfshirë në vende duke përfshirë Sirinë, Mozambikun, Sudanin, Libinë dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

Në një deklaratë të enjten, vendet perëndimore paralajmëruan se vendosja e mercenarëve Wagner mund të “çojë në një përkeqësim të situatës së të drejtave të njeriut në Mali dhe të kërcënojë marrëveshjen për paqen dhe pajtimin” në vendin e shkatërruar nga konflikti.

Ata gjithashtu thanë se “pendohen thellësisht” për zgjedhjen e autoriteteve të Malit për të përdorur “fondet publike tashmë të pakta” për të paguar mercenarët e huaj në vend që të mbështesin forcat e armatosura të vendit. Deklarata u lëshua së bashku nga Belgjika, Kanadaja, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Franca, Gjermania, Italia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Portugalia, Rumania dhe Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar.

Franca – ish-sundimtari kolonial i Malit – së fundmi është tërhequr nga baza e saj e fundit në Malin verior, pjesë e një numri më të madh të trupave të saj që luftojnë militantët islamikë në rajonin e Sahelit. Mali deri më tani nuk ka bërë komente publike për zhvillimet e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb