Holly Willoughby shpërtheu ne lot në episodin e fundit të podcast-it të saj teksa diskutonte luftën e vazhdueshme në Ukrainë .

Prezantuesja e This Morning , 41, foli me studenten e guximshme ukrainase 19-vjeçare të politikës Valentina Butenko , e cila deri pak javë më parë jetonte dhe studionte në MB. Valentina tregoi forcë dhe guxim të pabesueshëm kur zgjodhi të fluturonte në Kiev për të qëndruar me popullin e saj. Studentja e guximshme la nënën e saj në MB, ndërsa ajo u kthye në Ukrainë për të qenë me babain e saj dhe për të qenë aty për ukrainasit e tjerë që po vuajnë.

Valentina shpjegoi se ajo nuk ka fjetur as një sy për disa javë pasi është kthyer në Ukrainë – dhe me çdo përrua apo zë që dëgjon, ajo ka frikë se është një bombë.

Studentja e politikës foli me dinjitet teksa i shpjegoi Hollit pse zgjodhi të kthehej në atdheun e saj gjatë krizës. Kur e pyetën pse vendosi të largohej nga Londra dhe mamaja e saj e dashur, Valentina këmbënguli se ajo duhej të ishte atje ‘për vendin dhe popullin e saj’.

“Në momentin që filloi kjo luftë, mendoj se e ardhmja ime u bë shumë e thjeshtë për mua. E ardhmja ime ka të bëjë me mbrojtjen e vendit tim dhe rindërtimin e vendit tim. Identiteti im dhe ajo që është e vlefshme për mua është e lidhur me këta njerëz dhe këtë tokë, dhe gjithçka që bëj përpara, duhet të ketë të bëjë me rindërtimin dhe ringritjen e Ukrainës  sepse këtu është identiteti im.Unë nuk shoh ndonjë rrugë tjetër, ose nuk dua të shoh ndonjë rrugë tjetër.”

Duke luftuar me lotët, Holly e inkurajoi Valentinën të shpjegonte arsyetimin e saj për të qëndruar në Ukrainë.

“E dini, gjithmonë vjen ky konflikt në këto kohë krize midis asaj që dëshironi personalisht dhe asaj që dëshironi për ata që doni. Sigurisht që më mungon mamaja ime, sigurisht që ajo dëshiron që unë të jem e sigurt. Më mungon shumë mamaja ime, por ajo është gjithashtu një person që më mësoi forcën dhe guximin”.

Valentina e përfundoi bisedën e saj frymëzuese duke i thënë Holly-t se ajo është disa njerëz ukrainas që mund ta rindërtojnë vendin e tyre përsëri së bashku pas tmerreve të luftës në 2022.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: