TIRANË

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka dhënë një lajm të mirë në këtë situatë të vështirë që po kalon vendi për shkak të pandemisë së koronavirusit që ka sjellë rritje të rasteve.

Manastirliu shkruan se pavarësisht pandemisë, ka rritje të lindjeve në spitalet publike, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar . Ndërkohë sipas saj, bonusin e bebes e kanë përfituar 15 713 fëmijë mes tyre dhe 2541 të ardhur nga jashtë vendit.

“#FëmijëtTëParët🤩

😇 15,713 të porsalindur kanë gëzuar familjet e tyre në 6 muajt e parë të vitit 2020 dhe kanë përfituar bonusin e bebes, nga programi i qeverisë që mbështet çdo familje, pa dallim ✅

Mes tyre janë edhe 2,541 😇😇 që kanë ardhur në jetë jashtë vendit, por të regjistruar në Shqipëri ✅

Pavarësisht situatës së vështirë të pandemisë, ka rritje të lindjeve në spitalet publike, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar ✅

#Mirënjohje ekipeve mjekësore që kujdesen çdo ditë për shëndetin dhe sigurinë e nënave dhe të porsalindurve🙏🏼 #Bashkë”, shkruan ministrja Manastirliu.

Manastirliu Fb
Manastirliu Fb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb