E ardhmja e Cristiano Ronaldos ka marrë një kthesë të re pas fillimit të zymtë të sezonit të United, i mbyllur nga një humbje poshtëruese 4-0 ndaj Brentford. Vendimi i United për Cristianon ka ndryshuar orët e fundit.

Më 12 gusht, klubi kishte refuzuar të negocionte një transferim për arsye sportive dhe ekonomike. Kësaj i shtohej se, në atë kohë, të interesuarit nuk kishin dashur ta vendosnin të gjithë “mishin në skarë”.

Por tërmeti i Brentford dhe situata e izolimit të brendshëm që rrethon portugezin në dhomat e zhveshjes kanë ndryshuar inercinë. Tani United nuk e sheh me sy të keq largimin e Cristianos, në përpjekje edhe për të zbutur atmosferën.

Prej andej ka ende një obsesion që kushtëzon çdo lëvizje. Cristiano, në moshën 37-vjeçare, nuk dëshiron të kalojë një vit pa vazhduar të dëgjojë melodinë e Champions League dhe që zë agjentin e tij Jorge Mendes. Në këtë moment, siç mësohet, portugezi ka hapur dy rrugë shpëtimi.

Nga njëra anë, ajo e Borussia de Dortmund. Klubi Westphalian për fat të keq pa nënshkrimin e tyre të mrekullueshëm, Sebastien Haller, që duhet të jetë jashtë për një periudhë kohore për t’iu nënshtruar trajtimit për një tumor testicular.

Borussia ka gjetur një zgjidhje urgjente me nënshkrimin e Modestes, por sulmuesi i fuqishëm 34-vjeçar nuk është një garanci si Cristiano Ronaldo. Ka kontakte.

Përveç kësaj, rruga tjetër e hapur që ka mbetur në këtë moment është ajo e kthimit në shtëpi. Ai i Sporting Lisbonë. Klubi historik i Lisbonës është kthyer. Ai fitoi ligën portugeze në edicionin e parafundit dhe që nga ajo kohë është përfolur për rikthimin e Cristianos. Tani presin shortin e 25 gushtit në vazon tre të konkurrencës më të lartë kontinentale.

Cristiano filloi hapat e tij atje dhe do të ishte një fund i bukur për një karrierë mbresëlënëse. Ka edhe pengesa për të kapërcyer, si p.sh. përshtatja e pagës së tij në një treg shumë të ngushtë si portugez dhe madje bindja e Rúben Amorimit, njeriu i mrekullueshëm i Sportingut dhe rreth të cilit graviton gjithçka në klubin Verdiblanco.

Megjithatë, nuk mund të nënvlerësohet as ndikimi i një Mendes që sapo ka mbyllur një marrëveshje me Sportingun prej 45 milionë fiks plus pesë në variabla për transferimin e Matheus Nunes te Wolverhampton. Plus 5% të fitimeve të ardhshme kapitale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb