Shkencëtarët në mbarë botën janë në kërkim të formulës që do ta shpëtojë njerëzimin nga shkatërrimet e pleqërisë.

Përmbysja e procesit të plakjes është qëllimi i shenjtë i komunitetit shkencor global dhe ekspertët në mbarë botën po punojnë me vrull për të zbuluar mekanizmin që do të na çlirojë nga barra e moshës. Përfitimet e një zbulimi të tillë do të jenë të shumëfishta për njerëzimin, ndërsa emri i kujtdo që të arrijë të thyejë kodin do të shkruhet me shkronja të arta në historinë e shkencës. Ethet kundër plakjes kanë prekur edhe investitorët miliarderë, të cilët po derdhin shuma astronomike në kërkime dhe zhvillim, me qëllimin përfundimtar për të pasur një pjesë në këtë sukses. Vitet e fundit, investimet kanë ardhur nga manjatë të teknologjisë, milionerë të kriptomonedhave dhe së fundmi mbretërorët sauditë, duke rritur interesin në maksimum.

Cilësia e jetës
Është fakt se jetëgjatësia është rritur në mënyrë të qëndrueshme gjatë 200 viteve të fundit dhe bashkë me të edhe incidenca e sëmundjeve të lidhura me moshën është rritur, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (Ageing and health, 2022). Prandaj, ndërsa jemi në gjendje të jetojmë më gjatë, për shkak të përparimeve në kushtet e jetesës dhe shkencës, numri i viteve që kalojmë pa probleme shëndetësore të lidhura me moshën nuk është rritur proporcionalisht. Në këto kushte, metoda dhe preparate të ndryshme hyjnë në mikroskopin e shkencëtarëve, si rapamicina, e cila u miratua fillimisht si imunosupresant për pacientët e transplantuar. Studiuesit zbuluan se, ndër të tjera, rapamicina kishte veti antikancerogjene dhe më në fund u zbulua një veçori më shumë e ilaçit, që është jetëgjatësia dhe reduktimi i sëmundjeve të lidhura me moshën, por duhen më shumë studime.

Manjatët dhe investitorët e kriptomonedhave po investojnë në zbulimin e kthimit të plakjes

Provat klinike të komponimeve të tjera kundër plakjes janë gjithashtu duke u zhvilluar, por deri më tani, asnjë nga ilaçet eksperimentale që kanë treguar rezultate mbresëlënëse te minjtë nuk janë miratuar. Pjesërisht, kjo ndodh sepse proceset që kontribuojnë në plakje nuk kuptohen lehtë dhe nuk janë të vështira për t’u kontrolluar. I ftohti gjithashtu është studiuar gjerësisht në lidhje me plakjen dhe ekspertët besojnë se temperaturat më të ulëta kanë rritur jetëgjatësinë në disa specie, por sipas një studimi më të fundit kjo mund të jetë për shkak të gjenomit të secilit individ. Përveç kësaj, duket se i ftohti mund të rrisë yndyrën kafe te njerëzit, e cila është treguar se përmirëson metabolizmin dhe lufton mbipeshën. Por jo të gjitha popullatat jetojnë në klimë të ftohtë për të shijuar përfitimet.

Harvardi

David Sinclair, profesor i gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit, ka eksperimentuar me minj laboratori dhe për njëzet vitet e fundit ka studiuar se si mund të ndryshohet shkatërrimi i kohës. Bazuar në formulën Yamanaka, të cilën ai e modifikoi, ai përdor proteina që mund të transformojnë një qelizë të rritur në një qelizë staminale, duke rezultuar në rikthimin e plotë të shikimit të dëmtuar të minjve të vjetër. Bazuar në këtë zbulim, Dr. Sinclair beson se procesi mund të zbatohet edhe tek njerëzit, pasi ai argumenton se shkaku i shumicës së sëmundjeve është vetë plakja. Ndërmjet viteve 1900 dhe 2020, jetëgjatësia e njeriut u dyfishua më shumë, në 73.4 vjet, por në të njëjtën kohë pati edhe një rritje të madhe të sëmundjeve kronike dhe degjenerative. Plakja mbetet faktori më i madh i rrezikut për kancerin, sëmundjet e zemrës, Alzheimer-in, diabetin e tipit 2, artritin, sëmundjet e mushkërive dhe pothuajse çdo sëmundje tjetër të madhe.

“Ne e dimë se kur kthejmë moshën e një organi si truri i miut, sëmundjet e plakjes zhduken. Kthehet kujtesa dhe jo më çmenduri. Është një rivendosje e përhershme dhe ne mendojmë se mund të jetë një proces universal që mund të zbatohet në të gjithë trupin për të ndryshuar moshën tonë”, tha profesori në një ngjarje shkencore për shëndetin dhe mirëqenien. Por studimet nëse ndërhyrja gjenetike që ringjalli minjtë do të bëjë të njëjtën gjë te njerëzit janë në fazat e hershme dhe do të duhen vite për të përfunduar, analizuar provat njerëzore dhe miratuar për treg, tha Dr. Sinclair.

Derisa të gjendet formula, çfarë mund të bëjmë sipas Dr. Sinclair për të ngadalësuar plakjen dhe për të rivendosur orën tonë biologjike, është të përqendrohemi në cilësinë e jetës sonë. Duhet të hamë më rrallë, të flemë mirë dhe të ushtrohemi 3 herë në javë për të ruajtur masën muskulore. Ky model jetese ndikon në epigjenomën, proteinat dhe kimikatet që gjenden në secilin gjen sipas NHGRI (Instituti Kombëtar i Kërkimit të Gjenomit Njerëzor). Studiuesi e konsideron shkurtimin e vakteve si një faktor shumë të rëndësishëm në rivendosjen e orës personale dhe argumenton: “Ndryshimi më i madh në orën time biologjike ndodhi kur haja më rrallë – tani ha vetëm një vakt në ditë. Kjo ka bërë ndryshimin më të madh në biokiminë time”, ndërkohë që ajo nuk dështon të ushtrojë rregullisht, si dhe të marrë një sërë vitaminash.

Kembrixhit
Në Institutin Babraham, organizata kërkimore e shkencave të jetës në Universitetin e Kembrixhit, shkencëtarët po zhvillojnë një metodë të re të riprogramimit të qelizave të lëkurës për t’i bërë qelizat e plakjes të sillen sikur të ishin shumë më të reja. Rezultatet e eksperimenteve treguan se njerëzit mund ta kthejnë përfundimisht orën e plakjes së qelizave mbrapa me 30 vjet, gjë që mund të çojë në parandalimin e sëmundjeve të pleqërisë duke rivendosur funksionin e qelizave të vjetra dhe duke ulur moshën e tyre biologjike. Sipas rezultateve të eksperimentit, qelizat e rigjeneruara do të ishin më të mira për shërimin e plagëve pasi prodhonin më shumë proteina kolagjeni, të cilat ndihmojnë më shumë në krahasim me qelizat që nuk iu nënshtruan procesit të riprogramimit.

Studiuesit vunë re gjithashtu se metoda e tyre kishte një efekt pozitiv në gjenet e tjera të lidhura me sëmundjet dhe simptomat e lidhura me moshën. Këto përfshinin gjenin e lidhur me sëmundjen e Alzheimerit dhe gjenin që lidhet me zhvillimin e kataraktit. Por studiuesit thanë se mekanizmi pas riprogramimit nuk është kuptuar ende plotësisht dhe duhet të hetohet më tej përpara se gjetjet të mund të aplikohen në mjekësinë rigjeneruese. Sipas Dr. Diljeet Gill, një studiuese në Institutin, “të kuptuarit e plakjes në nivel molekular është avancuar gjatë dekadës së fundit, duke krijuar teknika që lejojnë studiuesit të masin ndryshimet biologjike të lidhura me moshën në qelizat njerëzore”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: