Për të pestën herë, manjati i mediave australiane, Rupert Murdoch, po përgatitet të vendosë një unazë martese.

Në një intervistë për gazetën amerikane “New York Post” që zotëron, baroni mediatik 92-vjeçar vendosi të martohet me 66-vjeçaren Ann Ashley Smith.

E dashura e tij e re, një ish-udhëheqëse e policisë së San Franciskos, ishte e martuar me muzikantin dhe biznesmenin Chester Smith, i cili ishte aktiv në televizion dhe radio, deri në vdekjen e tij në 2008.

Smith pohoi se profesioni i të shoqit të ndjerë, marrëdhënia e saj me median bëri që partnerin e saj të ri ta takonte pikërisht në media dhe e quan takimin me të si një “dhuratë perëndie për të dy”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Kam 14 vjet që jam e ve. Burri im ishte biznesmen, si Ruperti… Ne flasim të njëjtën gjuhë. Ne ndajmë të njëjtat pikëpamje. Në këtë drejtim, unë kam një përvojë”, tha Smith.

Murdoch i propozoi partneres së tij të re vetëm gjashtë muaj pasi u takuan dhe më pak se një vit pasi u divorcua nga gruaja e tij e katërt dhe ish-supermodelja, Jeri Hall. Sipas gazetës britanike “Independent”, Jerry Hall deklaron se është “e shkatërruar nga lajmi i fejesës së tij”, pasi “ajo është ende e dashuruar me të”.

Murdoch, megjithatë, pranoi se, megjithëse ishte shumë i stresuar, më në fund mori vendimin e madh, të vishej sërish si dhëndër…

“Isha shumë i stresuar. Kisha frikë të bija në dashuri, por e dija se kjo do të ishte hera e fundit. Unë shpresoj se është. Jam i lumtur”, thotë ai në intervistën e tij. Çifti pritet të martohen në verë.

Vlen të përmendet se Rupert Murdoch kontrollon një perandori të madhe mediatike, në Evropë, Australi dhe Amerikë, e cila përfshin gazeta, stacione radio dhe rrjete televizive. Disa nga mediat më të njohura që ka janë rrjeti televiziv amerikan “Fox News”, gazeta britanike Times of London dhe ajo amerikane “Wall Street Journal”. Pasuria e tij totale arrin në 17 miliardë dollarë, sipas revistës amerikane Forbes. Miliarderi australian është martuar gjithsej katër herë dhe ka gjashtë fëmijë nga tre martesat e tij të para.

Sipas gazetës britanike “Daily Mail”, martesa që i ka kushtuar më shumë ka qenë ajo me gruan e tij të dytë, Anën, e cila pas divorcit ka marrë aksione, para në dorë dhe pasuri të paluajtshme, që arrijnë në 1.7 miliardë dollarë. Vetëm 17 ditë pas divorcit, biznesmeni u martua me gruan e tij të tretë, 30-vjeçaren Wendy, kur ai vetë ishte 68 vjeç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb