Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, ka njoftuar se në votimet për zgjedhjet parlamentare, deri në orën 19.00 kanë votuar mbi 833 mijë qytetarë apo 45.77 për qind nga numri i përgjithshëm i banorëve me të drejtë vote.

“Unë pres që qytetarët të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës deri në fund të ditës dhe të legjitimojnë qeverinë e ardhshme dhe tërë procesin zgjedhor Dita e zgjedhjeve po kalon në mënyrë paqësore, me incidente të vogla që nuk kanë prishur procesin zgjedhor. Mendoj se ne përgjithësi mund të jemi të kënaqur nga pasqyra që kemi për këtë proces zgjedhor”, ka deklaruar kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkovski.

Ndërkohë, Prokuroritë Themelore Publike kanë bërë të ditur se në adresë të tyre kanë arritur dhjetë denoncime nga qytetarë për prishje të procesit zgjedhor. Pjesa më e madhe e tyre, siç thuhet në një njoftim të organit të akuzës, kanë të bëjnë me ndikim dhe ryshfet për votim për parti të caktuara politike, ndërsa dy prej denoncimeve kanë të bëjnë me persona të cilët e kanë fotografuar fletëvotimin e vet gjatë realizimit të drejtës së votës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb