Mediat në Meksikë kanë qenë të ndara, dikush e akuzonte si një konsumues droge e dikush tjetër e lartësonte, por ajo që vlen tani është se Diego Armando Maradona është prezantuar si trajneri i ri i skuadrës meksikane të Dorados de Sinaloa.

Në intervistën e parë nuk munguan batutat tipike të argjentinasit, i cili shfaqi dhe anën e tij emocionale. Gjithashtu u pyet edhe në lidhje me problemet që ka patur me drogën:

“15 vite më parë kam hedhur pas krahëve një sëmundje të rëndë. Njerëzit thonin se dopingu po më shkatërronte, e që po humbja betejën time. Kur pija drogë, isha një hap mbrapa, ndërkohë që një lojtar duhet të jetë një hap përpara. Tani bëj një jetë të rregullt.”

Më pas Maradona shtoi edhe diçka të cilën e tha edhe Ronaldo kur u prezantua te Juventusi: “E kam pranuar ofertën se nuk kam ardhur këtu për pushime.

“El Pibe de Oro” pranoi se një tjetër arsye se përse vendosi të jetë trajner i klubit, është për të qenë më afër familjes së tij. Për këtë, ai i dha lamtumirën bjellorusëve të Dinamo Brest, të cilët i ofruan postet si president e tranjer:

“Tani, për të takuar familjen time nuk më nevojiten më 24 orë, por 10. Dua të qëndroj për shumë kohë këtu. Nëse publiku do të jetë me ne, të gjithë do e kenë të vështirë për të na mundur. Ndeshjet fitohen me sakrificat e lojtarëve gjatë gjithë javës.”

Në përfundim të konferencës, Maradona shkeli në fushën e blertë për të drejtuar stërvitjen e skuadrës së tij të re, përpara shumë tifozëve të cilët u entuziazmuan me ardhjen e argjentinasit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb