Ambasadori i BE, Soreca ka uruar palët politike për marrëveshjen në Reformën Zgjedhore.

Soreca thotë se ajo adreson një nga kushtet e vendosura nga BE dhe tashmë Shqipëria është një hap më afër BE-së.

”Ne i urojmë të gjitha palët për marrëveshjen e sotme të rëndësishme #elektorale për reformën. Ne e mirëpresim procesin gjithëpërfshirës dhe vlerësojmë gatishmërinë politike për të arritur konsensus. Kjo është një arritje e rëndësishme që do të përfitojë nga qytetarët e Shqipërisë. Zgjedhjet e reja.
…. Dispozitat e kodit, të miratuara dikur nga Parlamenti, do t’i japin Shqipërisë një proces zgjedhor me integritet dhe standarde më të larta transparence, bazuar në rekomandimet e OSBE / ODIHR, përfshirë edhe depolitizimin gradual të administratës zgjedhore. Kodi i ri do adresojë një kusht për të filluar  negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, duke e çuar kështu Shqipërinënjë hap më pranë së ardhmes së saj në BE. Ajo gjithashtu krijon një vrull për përparimin e ardhshëm në reformat e tjera të nevojshme në rrugën e Shqipërisë në BE Flamuri i Bashkimit Evropian”- tha Soreca.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb