Martin Scorsese nuk pajtohet me etiketimin “indie film”. Regjisori duke folur për IndieWire tha se filma të tillë duhet të shfaqen në kinema ashtu si filmat e suksesshëm.

Megjithatë, etiketimi i një filmi si “indie” e bën më të lehtë për zinxhirët e kinemave të shmangin përfshirjen e filmave të tillë në programet e tyre, vuri në dukje ai.

Çështja është se do të ishte mirë të shihje në ekranin e madh jo vetëm filma të suksesshëm dhe ekskluzivitet, por edhe atë që tani konsiderohet kinema “indie”. Nuk më pëlqen ky karakterizim ”, tha Scorsese.

“Unë mendoj se ata janë filma për të gjithë dhe unë do të doja të shihja një mbështetje nga kinematë që do t’i lejonin njerëzit të duan të shkojnë në një teatër për të parë një film që nuk është domosdoshmërisht një blockbuster.”

Scorsese shtoi se studiot “nuk janë më të interesuara të mbështesin prodhime individuale që shprehin ndjenjat personale ose mendimet dhe idetë personale të artistëve dhe ajo që ndodhi është se ata i quajnë “indie”.

Scorsese foli për kulturën e fragmentuar të filmit në kinema, duke thënë për revistën Time: “Kultura e filmit duhet të jetë një. Por tani çdo gjë është e fragmentuar dhe po shembet në njëfarë mënyre… Jo të gjithëve u pëlqejnë muzikalët. Jo të gjithë i pëlqejnë perëndimoret. Jo të gjithëve u pëlqejnë filmat apo noiret me gangsterë. Por në atë kohë, ne shkuam vetëm në kinema”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb