Një ish-oficer policie ka hapur zjarr në një qendër ditore në verilindje të Tajlandës, duke vrarë të paktën 34 persona, 22 prej të cilëve fëmijë.

Sipas mediave ndërkombëtare, autoritetet e identifikuan autorin si Panya Kamrap, 34 vjeç, një ish-oficer policie i cili u pushua nga puna pasi u kap me amfetaminë.

Pas sulmit, ai ka qëlluar për vdekje gruan, fëmijën dhe veten e tij, thanë zyrtarët.
Pesëmbëdhjetë të tjerë u plagosën, tetë në gjendje kritike, në sulmin në provincën e Nong Bua Lamphu, një rajon kryesisht bujqësor që ka një nga normat më të larta të varfërisë në Tajlandë. “Unë do të doja të kërkoja falje për të gjitha familjet që humbën të dashurit e tyre,” u tha gazetarëve shefi i policisë Damrongsak Kittipraphat përpara se të udhëtonte në Nong Bua Lamphu për të trajtuar rastin. “Unë do të fluturoj në vend dhe personalisht do të komandoj operacionin.”

Tajlanda, me një popullsi prej afro 70 milionë banorësh, ka më shumë se 10 milionë armë në pronësi private, nga të cilat 4 milionë janë të paligjshme, sipas një baze të dhënash të drejtuar nga Universiteti i Sidneit në Australi. Në vitin 2020, një ushtar në Ushtrinë Mbretërore Tajlandeze ndërmori një agresion, duke vrarë 29 njerëz dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë përpara se të qëllohej vetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: