Një nxënës i klasës së katërt që i mbijetoi të shtënave masive të së martës në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, tha se personi i armatosur u tha fëmijëve: “Është koha për të vdekur”.

I mbijetuari, i cili foli me degën e CBS, KENS-TV , tha se ai ishte në një dhomë që ndante një derë me klasën ku personi i armatosur u barrikadua fillimisht gjatë të shtënave. Pikërisht në atë moment, nënkoloneli Christopher Olivarez i Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit tha për CBS News , se ai “filloi të qëllonte fëmijët dhe mësuesit që ishin brenda.”

“Ai hyri brenda dhe u përkul pak dhe tha, ‘Është koha për të vdekur’,” i tha djali reporterit të KENS-TV Henry Ramos. Prindërit e tij nuk donin që ai të identifikohej në kamera, por djali donte të tregonte atë që ndodhi.

Kur ai dhe nxënësit e tjerë në klasën ngjitur dëgjuan të shtëna, djali tregoi se u tha shokëve të tij të fshiheshin. Ai dhe katër të tjerë u fshehën nën një tavolinë të mbuluar me një mbulesë.

“U fsheha fort”, tha djali. “Dhe unë po i thoja shokut tim që të mos fliste se do të na dëgjojë.”

Menjëherë në vendngjarje ka mbërritur policia. Një oficer u tha fëmijëve të bërtisnin nëse keni nevojë për ndihmë, kujton djali.

“Një nga personat në klasën time tha “ndihmë”. Djali dëgjoi dhe ai hyri dhe e qëlloi atë”, tha ai. “Polici hyri në atë klasë. Djali qëlloi në polici. Dhe policët filluan të qëllonin.”

Guvernatori i Teksasit Greg Abbott tha se tre oficerë u plagosën gjatë të shtënave, por se të gjithë janë në gjendje të mirë.

Kur të shtënat pushuan, nxënësi i klasës së katërt tha se u largua nga vendi i tij i fshehur, së bashku me shokun e tij. Ai tha se e dinte se ishte e sigurt për ta bërë këtë sepse pa armaturën dhe mburojën e oficerit. Dhe ndërsa ishin oficerët që ndaluan masakrën, djali tha se ishin mësueset, Irma Garcia dhe Eva Mireles, që shpëtuan jetën e tij dhe të fëmijëve të tjerë.

“Ata ishin mësues të mirë,” tha ai. “Ishin para shokëve të mi të klasës për të ndihmuar. Për t’i shpëtuar.”

Këtë ndjenjë e ndau edhe nipi i mësueses së klasës së katërt, Irma Garcia, John Martinez. Garcia kishte katër fëmijë.

“Ajo sakrifikoi veten duke mbrojtur fëmijët në klasën e saj,” shkroi Martinez në Twitter. “Irma Garcia është emri i saj dhe ajo vdiq si hero.”

Mireles , 44 vjeç, ishte gjithashtu një mësuese e klasës së katërt, e cila kishte qenë edukatore për 17 vjet. Në një postim në Twitter, vajza Adalynn shkroi se nëna e saj “u hodh në mënyrë vetëmohuese para studentëve të saj për të shpëtuar jetën e tyre”.

“Mamaja ime e bukur, faleminderit për kujtimet më qesharake. Faleminderit për momentet më të mira të jetës sime. Faleminderit që je shoqja ime më e mirë”, tha ajo. “…Ti je kaq e njohur nga shumë tani dhe jam shumë e lumtur që njerëzit e njohin emrin tënd, atë fytyrën tënde të bukur dhe e dinë se si duket një hero.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb