PERU

Pas Brazilit, Peruja është vendi më i goditur nga COVID-19 në Amerikën Latine. Peruja mori menjëherë masa strikte me shfaqjen e rasteve të para, si Lock- Down, kufizim të lëvizjeve etj, por kjo nuk funksionoi.

Ekspertët thonë se në Peru ndikoi ekspozimi i popullsisë së varfër ndaj COVID-19 që për shkak të mbylljes nga pandemia nuk mund të siguronin ushqim dhe thyenin rregullat.

Tashmë Peruja ka rreth 124 mijë të infektuar dhe 3 mijë e 600 viktima.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb