Dy burra janë ekstraduar nga Australia për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ata po përballen me akuza penale amerikane për një skemë të pretenduar për të faturuar qindra mijëra përdorues të telefonit celular nga më shumë se 50 milionë dollarë për shërbime të padëshiruara të mesazheve, tha të martën avokati amerikan, Audrey Strauss.

Si Michael Pearse, ashtu edhe Yongchao Liu mbërritën në Shtetet e Bashkuara të hënën, thanë prokurorët, raporton reuters.

Të pandehurit dhe bashkë-komplotistët e tyre dyshohet se përdorën një praktikë që ata e quajtën “pajtim automatik” për të ngarkuar pagesa mujore për mesazhe të pa kërkuara në lidhje me thashetheme të famshëm, horoskopë, shaka, këshilla dashurie dhe gjëra të vogla, pa dijeninë ose lejen e klientëve.

Prokurorët thanë se Pearse ishte shefi ekzekutiv dhe Liu ishte një inxhinier i zhvillimit Java për një kompani të quajtur Bullroarer.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb