Një nga thashethemet më të përhapura gjatë pandemisë, se maskat shkaktojnë akumulimin e CO2 dhe dëmtimin e mushkërive, nuk ka një kuptim fiziologjik dhe është mohuar nga një studim i fundit.

Sigurisht që keni dëgjuar për rreziqet e supozuara të mbajtjes së një maske dhe madje që ato mund të shkaktojnë dëmtim të mushkërive. Shpjegimi i dhënë për të përhapur këtë gabim është se rrjedha e oksigjenit që hyn në mushkëri është e kufizuar dhe. Asnjë nga këto frikëra nuk ka kuptim.

Studiuesit e Spitalit Universitar të Miami-t publikuan një studim në Proceedings of the American Toracic Society mbi përdorimin e maskave të indeve kirurgjikale. Rezultatet treguan se ato nuk kufizojnë sasinë e oksigjenit që një person merr frymë, dhe as nuk shkaktojnë një grumbullim të rrezikshëm të dioksidit të karbonit.

Të gjithë pjesëmarrësit e studimit mbanin maska ​​​​kirurgjikale për rreth 30 minuta dhe më pas ecën për 6 minuta. Duke përdorur një test standard gjaku, studiuesit nuk gjetën asnjë ndryshim në nivelet e oksigjenit ose dioksidit të karbonit që qarkullonte në asnjë nga sistemet e pjesëmarrësve.

Është interesante se këta vullnetarë vuanin nga COPD, sëmundje e rëndë kronike obstruktive pulmonare dhe funksioni i tyre i mushkërive ishte nën 50%. Megjithatë, maskat nuk i ndikuan. Në fakt, ekspertët thonë se njerëzit me probleme themelore të frymëmarrjes si COPD mund të përfitojnë nga mbajtja e maskave pasi janë më të ndjeshëm ndaj infeksionit të mushkërive.

Frika për rrezikshmërinë e maskave është e lehtë për t’u çmontuar me fiziologjinë bazë. Për një person mesatar, me çdo thithje, gjysmë litër ajër hyn në mushkëri, që është 21% oksigjen dhe 0,04% CO2.

Shkëmbimi i gazit ndodh në mushkëri, një pjesë e oksigjenit absorbohet nga proceset metabolike në trup dhe CO2, një produkt i mbeturinave të të njëjtave procese, dëbohet. Ajri i nxjerrë ende përmban 16% oksigjen dhe vetëm 4% CO2.

Midis maskës dhe fytyrës mund të grumbullohen maksimumi 50 ml ajër, pra vetëm 10% e të gjithë ajrit që thithim. 90% e mbetur e ajrit vjen nga jashtë, filtron përmes maskës dhe, kryesisht, hyn përmes anëve.

Me fjalë të tjera, në rastin më të keq, sasia e oksigjenit që thithim me maskë është 20.5% në vend të 21%, diçka që zgjidhet lehtësisht duke mbushur mushkëritë pak më shumë. Sasia e CO2 që thithim me maskë nuk është 4%, por 0,4%, pasi ajri i nxjerrë është vetëm 10% e asaj që thithim përsëri. Duke marrë parasysh që përqendrimi i kërkuar i CO2 fillon të vërehet një shqetësim i lehtë është 5%.

Ka prova në rritje se njerëzit mund të përhapin koronavirus edhe pa simptoma. Sipas autorëve të studimit, “Përdorimi universal i maskave duhet të zbatohet fuqishëm në mjediset e komunitetit, veçanërisht tani që po përballemi me një pandemi me ndërhyrje terapeutike minimale të provuara”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb