MAT

Dhjetra banorë të fshatrave Zall-Gjoçaj, Gjoçaj dhe Dukagjin në Njësinë Administrative Derjan në Bashkinë e Matit protestuan kundër ndërtimit të një hidrocentrali në lumin e tyre. Banorët u mblodhën në sheshin “Ahmet Zogu” para Bashkisë Mat, ku kërkuan ndërprerjen e punimeve për ndërtimin e HEC-it i cili sipas tyre do të dëmtonte gjithë zonën.

Banorët u shprehën se me futjen e lumit në tubacione, jo vetëm që do të shkatërrohej ekosistemi, por nuk do të kenë më ujë as për ta e as pwr kafshët. Banorët i bënë thirrje Ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku që të anullojë lejen e dhënë për ndërtimin e HEC-it:

Në mbështetje të banorëve të këtyre fshatrave ishte edhe ambjentalisti Sazan Guri. Ai tha se devijimi i rrjedhave të lumenjëve apo përrenjëve nuk ndodh në asnjë vend e për këtë duhet ndaluar. Guri shprehu mbështetjen e tij ndaj banorëve që nëse do të jetë nevoja, çështjen ta çojnë edhe në gjykatë:

Fshati Zall-Gjoçaj është pjesë e parkut Kombëtar me të njëjtin emër me një sipërfaqe prej 140 hektarësh i shpallur që në vitin 1996. Muajt e fundit ai i është bashkangjitur Parkut Kombëtar të Lurës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb