Pamjet me dron të peizazhit të shkatërruar të Mariupolit, plot me ndërtesa të shkatërruara nga bomba, të kujtojnë Alepon, qytetin sirian të rrënuar pesë vjet më parë.

Kjo nuk është rastësi. Sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas, të dy bombardimet u koordinuan nga i njëjti komandant, një njeri që ata e quajnë kasapi i Mariupolit. Gjeneral-koloneli Mikhail Mizintsev, 59 vjeç, është kreu i Qendrës Kombëtare për Menaxhimin e Mbrojtjes, një strukturë komanduese e krijuar në vitin 2014 për të drejtuar operacionet ushtarake të Rusisë.

Pas javësh rrethimi, gjatë të cilave mendohet se është shkatërruar 80 përqind e infrastrukturës së Mariupolit, Serhiy Bratchuk, zëdhënës i selisë ushtarake të Odesa-s, vuri përgjegjësinë për sulmin ndaj Mizintsev.

127862 20220316t184920z 1143285401 Rc2u3t9zmybb Rtrmadp 3 Ukrainecrisismariupoltheatre 1647582196650 696x392
 

“Ishte ai që urdhëroi bombardimin e maternitetit, spitalit të fëmijëve, teatrit të dramës , shtëpive të civilëve,” tha Bratchuk. “Është ai që po shkatërron Mariupolin, siç shkatërroi qytetet siriane”.

Oleksandra Matviichuk, kreu i Qendrës së Ukrainës për Liritë Civile, i bëri thirrje Mizintsev të përballet me akuzat për krime lufte në Hagë. “Mbaje mend atë. Ky është Mikhail Mizintsev. Ai po udhëheq rrethimin e Mariupolit”, tha ajo.

Mariupol
 

Edhe pse deri tani nuk ishte një figurë e njohur, Mizintsev ka krijuar një reputacion për brutalitetin gjatë këtij konflikti. Në një telefonatë të përgjuar dhe publikuar nga shërbimet ukrainase të sigurisë këtë javë, komandanti u duk se i bëri thirrje një oficeri të vogël që t’i priten veshët si ndëshkim për mosmbajtjen e uniformës së duhur.

“Shikoni atë llum që qëndron atje, duke u vrenjtur me sytë e tij gjedhi, duke më treguar fytyrën e tij të pakënaqur, filxhanin e tij të qelbur,” dëgjohet Mizintsev duke pështyrë. “Pse po shërben ende? Dhe pse duhet të humbas kohën time me llumin tuaj? Nëse jeni drejtuesi i një njësie, atëherë ngrihuni në pjatë. Pse nuk i është ngatërruar fytyra? Pse nuk i është prerë veshi? Pse nuk po çalë deri tani?”

Midis 100,000 dhe 200,000 njerëz janë të bllokuar në Mariupol – normalisht shtëpia e 400,000 – pa ushqim, ujë, energji apo ngrohje.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb