Mbi 1 milion francezë dolën në rrugë në të gjithë Francën për të protestuar kundër reformës së pensioneve të shpallur nga presidenti Emmanuel Macron.

Duke cituar Ministrinë e Brendshme, transmetuesi privat RTL France tha se rreth 1.1 milion njerëz, duke përfshirë gati 120,000 në kryeqytetin Paris , morën pjesë në demonstrata.

Ministria njoftoi gjithashtu se të paktën 123 policë dhe xhandarë u plagosën dhe 80 persona u arrestuan në demonstratat në të gjithë vendin.

Më parë, Konfederata e Përgjithshme e Punës ( CGT ), organizatorja e demonstratave, kishte pretenduar rreth 3.5 milionë njerëz demonstruan në qytete të ndryshme të vendit.

CGT gjithashtu bëri thirrje për greva të reja mbarëkombëtare në shumë sektorë dhe demonstrata.

Komisioni kombëtar i të drejtave të njeriut në Francë shprehu shqetësim për dhunën e policisë që synonte protestuesit.

Demonstratat kanë vazhduar pa pushim në Francë që kur qeveria vendosi javën e kaluar të anashkalojë parlamentin dhe të miratojë një projekt-ligj për reformën e pensioneve që synon rritjen e moshës minimale të pensionit me dy vjet.

Komisioni Kombëtar Konsultativ Francez për të Drejtat e Njeriut ( CNCDH ) tha në një deklaratë se ishte i shqetësuar nga ndërhyrjet e forcave të sigurisë në protesta, veçanërisht ato që nga 16 marsi, kur u miratua masa.

Komisioni tha gjithashtu se njoftoi mekanizmat e monitorimit të OKB-së dhe Këshillit të Evropës, duke shtuar se protestues të shumtë janë arrestuar dhe vendosur në paraburgim në mënyrë arbitrare.

Ai tha gjithashtu se në mesin e të arrestuarve janë dy gazetarë që u vunë në paraburgim më 17 mars, një veprim i denoncuar nga sindikatat e gazetarëve.

Presidenti i CNCDH Jean-Marie Burguburu vuri në dukje se në janar 2020, komisioni kishte paralajmëruar për dhunë të paligjshme policore gjatë demonstratave të Jelek Verdhëve.

“Më vjen keq që tre vjet më vonë, CNCDH duhet të respektojë të njëjtat skema abuzive dhe preokupuese,” shtoi Burguburu. Autoritetet publike duhet t’u kujtojnë forcave të sigurisë kuadrin ligjor të ndërhyrjes së tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb