Më shumë se 11,500 oficerë policie janë vendosur në Londër, sipas Shërbimit Policor Metropolitan të Londrës, dhe ka plane që teknologjia e njohjes së fytyrës të përdoret në kryeqytet.

Është vendosja më e madhe një-ditore në dekada, tha të mërkurën Zëvendës Ndihmës Komisioneri i Policisë Metropolitane të Londrës Ade Adelekan.

Këta oficerë do të jenë pjesë e më shumë se 29,000 vendosjeve për ceremoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles III dhe gjatë pjesës tjetër të fundjavës, sipas një deklarate nga Met.

Met tha se operacioni, i etiketuar Golden Orb parashikon që oficerët të rreshtohen rrugën e procesionit, të menaxhojnë turmat dhe mbylljet e rrugëve, të mbrojnë individë të profilit të lartë dhe të kryejnë kërkime me ekipe të specializuara.

Ka gjithashtu plane për teknologjinë e njohjes së fytyrës që do të përdoret në Londrën qendrore.

“Lista e vëzhgimit do të përqendrohet tek ata, pjesëmarrja e të cilëve në ditën e kurorëzimit do të ngrinte shqetësime për mbrojtjen e publikut, duke përfshirë ata që kërkohen për shkelje ose kanë një urdhër arresti të pazgjidhur të lëshuar nga gjykatat, ose ata që janë nën programet përkatëse të menaxhimit të shkelësve për të mbajtur publikun e sigurt”, tha Met.

“Toleranca jonë për çdo përçarje, qoftë përmes protestës apo ndryshe, do të jetë e ulët. Ne do të trajtojmë me forcë këdo që synon të minojë këtë festë”, shtoi Met.

Grupet e fushatës kanë kritikuar përdorimin e teknologjisë së drejtpërdrejtë të njohjes së fytyrës gjatë kurorëzimit.

Pritet të jetë përdorimi më i madh ndonjëherë i teknologjisë në Britani, me qindra mijëra njerëz që pritet të vijnë në rrugë të shtunën.

Grupi i fushatës së privatësisë Big Brother Watch e quajti atë “një mjet autoritar të mbikëqyrjes masive që e kthen publikun në karta identiteti në këmbë”, duke e përshkruar teknologjinë si “orwelliane”.

“Ne të gjithë kemi të drejtë të bëjmë jetën tonë pa u vëzhguar dhe monitoruar, por të gjithë në kurorëzim janë në rrezik të skanimit të fytyrave të tyre nga teknologjia shtypëse e njohjes së fytyrës”, tha Emmanuelle Andrews nga grupi i të drejtave të njeriut Liberty në Twitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb