Mbi 12.5 milionë fëmijë në Shtetet e Bashkuara kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, sipas një raporti të ri të publikuar  nga Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) dhe Shoqata e Spitalit të Fëmijëve.

Gjithsej 12,515,391 raste të fëmijëve me COVID-19 ishin raportuar në të gjithë vendin që nga 17 shkurti dhe fëmijët përfaqësonin 19 përqind të të gjitha rasteve të konfirmuara, sipas raportit.

Rastet e COVID-19 midis fëmijëve janë rritur në mënyrë dramatike në të gjithë Shtetet e Bashkuara gjatë rritjes së variantit Omicron.

Mbi 4.6 milionë raste të fëmijëve janë raportuar që nga fillimi i janarit. Sipas raportit, u raportuan rreth 175,000 raste shtesë të fëmijëve me COVID-19.

Megjithëse rritja javore u ul ndjeshëm nga niveli maksimal prej 1,150,000 rastesh të raportuara më 20 janar, rastet e fëmijëve këtë javë “mbetën shumë të larta”, thuhet në raport.

Mbi 1.9 milionë raste të fëmijëve me COVID-19 janë shtuar në të gjithë vendin në 4 javët e fundit.

Kjo shënon javën e 28-të radhazi që rastet e fëmijëve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara janë mbi 100,000. Që nga java e parë e shtatorit, ka pasur gati 7.5 milionë raste të tjera të fëmijëve, sipas AAP.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb