Një total prej 121 grupesh të të drejtave të njeriut dhe shoqërisë civile i bënë thirrje presidentit të SHBA Joe Biden të respektojë dhe të mbështesë pavarësinë e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) dhe të refuzojë sanksionet e kërcënuara kundër zyrtarëve të gjykatës.

Grupet, duke përfshirë Human Rights Watch dhe Amnesty International , theksuan rolin e ICC në sigurimin e drejtësisë për krimet e rënda ndërkombëtare në një letër drejtuar Biden.

Ata i kërkuan administratës Biden të denoncojë kërcënimet e fundit nga disa ligjvënës amerikanë për të sanksionuar zyrtarët e ICC nëse ndiqen urdhër-arrestet kundër zyrtarëve të lartë izraelitë të akuzuar për krime lufte në Rripin e Gazës .

“Veprimi i këtyre thirrjeve do të dëmtonte rëndë interesat e të gjitha viktimave në mbarë botën dhe aftësinë e qeverisë amerikane për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe kauzën e drejtësisë, të cilat janë prioritetet e deklaruara të administratës suaj”, thuhet në deklaratë.

Duke nënvizuar respektimin e plotë për GJNP-në kërkohet që ajo të sigurojë drejtësi për viktimat, tha ajo: “Një qasje selektive ndaj vendimeve gjyqësore minon besueshmërinë dhe në fund të fundit, forcën e ligjit si mburojë kundër shkeljeve dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut.”

“Ne ju nxisim që të kundërshtoni çdo përpjekje legjislative për të minuar GJPN-në dhe të bëni të qartë se pavarësisht nga pikëpamjet e saj mbi hetimet specifike të ICC-së, Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin mekanizmat e pavarur ndërkombëtarë të drejtësisë”, thuhet në letër.

Më parë, disa ligjvënës amerikanë kërcënuan ICC-në për “pasojat” e vendimit të gjykatës për të kërkuar urdhër-arrest për zyrtarët e lartë izraelitë të akuzuar për krime lufte në Rripin e Gazës.

Prokurori i ICC Karim Khan aplikoi për urdhër-arrest për kryeministrin izraelit Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Gallant . Kërkesa përfshinte gjithashtu udhëheqësit e Hamasit Ismail Haniyeh , Yahya Sinwar dhe Mohammed Diab Ibrahim al-Masri , i njohur gjithashtu si Mohammed Deif .

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb