Pushtuesit rusë kanë shkatërruar tashmë mbi 1,300 shtëpi në Mariupol të rajonit të Donetskut dhe vazhdojnë të rrënojnë ato ndërtesa që u dëmtuan nga bombardimet ruse të qytetit.

Deklarata përkatëse është bërë nga Këshilli Bashkiak i Mariupol në Telegram.

“Rusët vranë dhjetëra mijëra civilë, shkatërruan mbi 1,300 shtëpi dhe vazhdojnë të shkatërrojnë ato që ishin dëmtuar nga sulmet e tyre. Ata e kthyen Mariupolin nga qyteti i zhvillimit dhe i mundësive, siç ishte nën flamurin ukrainas, në qytetin e shpresave të pushkatuara, rrënojave dhe mbijetesës”, thuhet në raport.

Këshilli Bashkiak i Mariupolit postoi disa video, duke treguar shtëpitë e rrënuara dhe të shkatërruara nga bombat dhe predhat e artilerisë ruse në rrugë të ndryshme të qytetit.

“Rrethe të ndryshme të Mariupolit të pushtuar. Ata kanë një gjë të përbashkët: shtëpi dhe lagje të shkatërruara nga rusët”.

Sipas Këshillit Bashkiak të Mariupolit, çdo banor i Mariupolit beson dhe pret fitoren e Ukrainës dhe çlirimin e qytetit të tyre të lindjes nga ‘bota ruse’.

Një kujtesë se agresioni i armatosur rus shkaktoi një nga katastrofat më të rënda humanitare në Mariupol të rajonit të Donetskut. Rreth 90% e qytetit është shtrirë në gërmadha. Pushtuesit rusë vazhdojnë të prishin ndërtesat e dëmtuara prej tyre për të fshehur gjurmët e krimeve të tyre.

https://membrana-cdn.media/uin/desktop/ukrinform-ext2-12239-20230518-desktop.mp4?r=66907

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb