Të paktën 503 civilë janë vrarë në rajonin lindor të Ukrainës, Kharkiv që kur Rusia nisi pushtimin e saj më 24 shkurt, tha të enjten guvernatori lokal.

Oleg Synegubov shkroi në Telegram se midis të vdekurve 24 ishin fëmijë.

“Kjo është një popullsi civile e pafajshme, nuk do t’i falim asnjë jetë! ai shkroi.

Synegubov tha se forcat ruse kishin kryer 34 sulme me raketa dhe artileri në të gjithë Kharkiv, duke lënë një person të vdekur dhe tetë të plagosur.

Kharkiv, qyteti i dytë i Ukrainës me një popullsi prej rreth 1.5 milionë banorë, ndodhet rreth 40 kilometra (25 milje) nga kufiri rus.

Ai ka qenë një objektiv kyç për forcat pushtuese të Moskës, të cilat e kanë goditur atë me bombardime, por nuk arritën ta pushtonin qytetin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb