Ish-Presidenti Barack Obama po krijon një “makth” duke u përpjekur të mbledhë afro 700 persona në festën e tij të ditëlindjes në Martha’s Vineyard-edhe pse zyrtarët paralajmërojnë për rreziqet e tubimeve të mëdha gjatë pandemisë.

Sipas Neë York Post Obama do të ketë të paktën 200 punonjës në shtëpinë e tij në Massachusetts këtë fundjavë për t’u kujdesur për 475 mysafirëve të ftuar, përfshirë Oprah Winfrey, George Clooney dhe Steven Spielberg, sipas Axios dhe The Hill.

Por festa-e cila do të jetë jashtë në pronën prej 12 milion dollarësh të Obamës, 30 hektarë në bregun ujor të Cap Cod-po provokon një “makth”, tha një punonjës i përfshirë për The Post.

Obama1

“Festa e ditëlindjes së tij është e çmendur,” tha furnizuesi i ushqimit.

Të gjithë mysafirëve do t’u kërkohet të vaksinohen dhe gjithashtu do të ketë një “koordinator COVID” në ngjarjen shkëlqyese për të siguruar që protokollet e sigurisë ndiqen.

Festa vjen vetëm disa ditë pasi zyrtarët shëndetësorë në ishullin e vogël lëshuan një maskë këshilluese edhe për njerëzit e vaksinuar ndërsa ishin në ambiente të mbyllura publike për shkak të rritjes së rasteve të variantit shumë ngjitës Delta.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb