Dashuria e Mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II për kafshët është dokumentuar që në moshë të re. Veçanërisht dashuria e saj për racën e qenve “Corgis” është e dokumentuar mirë, teksa me kalimin e viteve ajo ka zotëruar më shumë se 30 qen që kanë ardhur nga kafsha e saj e parë, e quajtur Susan.

Ajo ishte një kalorëse e zjarrtë dhe “dashnore” e qenve, dhe shihej rregullisht me tufën e saj me korgi.

Madhëria e saj ishte gjithashtu kujdestare e dy breshkave gjigante, një elefanti, dy xhaguarëve, disa prej të cilëve kishin jetuar për një kohë në kopshtin zoologjik të Londrës.

Skynews Queen Elizabeth Elizabeth 5753239
Skynews Queen Elizabeth Elizabeth 5753239

Por ishte korgi i saj besnik ndaj të cilit Mbretëresha kishte ndoshta dashurinë më të fortë, me monarken e cila dikur deklaroi: “Korgit e mi janë familja ime”.

Richard Griffin, një oficer i mbrojtjes mbretërore që punoi me Mbretëreshën për 14 vjet, kujtoi se ajo ka pasur deri në 11 qen në të njëjtën kohë.

“Kur shkuam në Balmoral kishte edhe qen me armë”, tha ai për Sky News.

“Dhe ponit do të ishin atje lart, që ajo të mund të shkonte të kalëronte çdo mëngjes. Ishte thjesht një jetë e plotë fshati, të cilën ajo e donte”, zbuloi ai.

Dashuria e Mbretëreshës për qentë nisi në vitin 1933 kur prindërit e saj morën korgin e parë të familjes, të quajtur Dookie, sipas Vanity Fair.

Skynews Queen Queenobit Queenanimals 5632542
Skynews Queen Queenobit Queenanimals 5632542

Madhëria e saj, në atë kohë princeshë, më në fund mori një dhuratë nga prindërit e saj kur ajo mbushi 18 vjeç, e para nga më shumë se 30 qentë që do të kishte më pas.

Të gjithë korgit e saj janë pasardhës të së parës së saj, Susan, e cila ngordhi në moshën 14-vjeçare në vitin 1959 dhe është varrosur në Sandringham.

Mbretëresha zotëronte gjithashtu labradorë, cocker spaniel dhe një dorgi – një kryqëzim midis një korgi dhe dachshund.

Skynews Queen Queen Obit Queenanimals 5632509
Skynews Queen Queen Obit Queenanimals 5632509

Në vitin 2012, korgit Monty, Willow dhe Holly u shfaqën në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike kur, në një skicë, Daniel Craig (në personazhin e James Bond) mbërriti në Pallatin Buckingham për të shoqëruar Mbretëreshën në ngjarje.

Dhe në një kopertinë të Vanity Fair në vitin 2016, Mbretëresha kërkoi që shoqëruesit e saj qen të ishin pjesë e serisë së portreteve.

Dashuria e Madhërisë së Saj për kuajt dhe kalërimin ishte një pasion që ajo ndante me nënën e saj dhe me të besohet se filloi të merrte leksionet e para të kalërimit.

Skynews Queen Elizabeth Queen 5753223
Skynews Queen Elizabeth Queen 5753223

Që nga fëmijëria e hershme, mbretëresha ishte e rrethuar nga të afërm që zotëronin, hipnin dhe flisnin për kuajt.

Në pamjet e shpërndara nga Royal Collection Trust në 2020, Elizabeta e re u pa duke tërhequr një kal lodër pas saj dhe duke hipur më pas për të kalëruar për herë të parë si adoleshente.

Mbretëresha vazhdoi të mbarështonte dhe të garonte kuaj për më shumë se 60 vjet.

Racat e pastra në pronësi të Mbretëreshës kanë fituar katër nga pesë klasiket e garave të sheshta – 1000 Guineat dhe 2000 Guineat, Oaks dhe St Leger.

Kali i saj Dunfermline, i ngarë nga kalorësi Willie Carson, i dha mbretëreshës fitoren e saj më të famshme, duke triumfuar në Oaks dhe St Leger në vitin e saj të Jubileut të Argjendtë në 1977.

Skynews Queen Queen Elizabeth 5753283
Skynews Queen Queen Elizabeth 5753283

Në vitet e fundit, Mbretëresha bëri histori sportive kur u bë monarkja e parë në fuqi që fitoi Kupën e Artë të “Royal Ascot” me vlerësimin e saj të pastër në 2013.

Ajo kishte më shumë se 20 kuaj fitues në “Royal Ascot”, një nga ngjarjet kryesore të sezonit të garave.

Gjatë jetës së saj, ajo ndoqi interesin e saj të madh për mbarështimin e kuajve, duke i dërguar pelat e saj në fermat e kuajve në mbarë botën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb