Shitjet e librave të astrologut të famshëm Nostradamus janë rritur që kur mbretëresha Elizabeth vdiq, pasi profeti francez e kishte parashikuar vdekjen e saj më shumë se 450 vjet më parë. Nostradamusi po ashtu ka parashikuar saktë më parë Zjarrin e Madh të Londrës, ardhjen e Hitlerit në pushtet dhe luftërat që goditën Evropën.

Që nga vdekja e Mbretëreshës më 8 shtator, shitjet e librave të Nostradamus janë rritur në mënyrë dramatike. Në javën para vdekjes së Madhërisë së Saj, libri shiti vetëm pesë kopje, por deri në javën që përfundon më 17 shtator, thuajse 8,000 kopje ishin shitur duke e çuar atë në maja, raportoi The Sunday Times.

Brenda librit, i cili u botua për herë të parë në vitin 2006 shkruhet se “Mbretëresha Elizabeth II do të vdesë rreth moshës 96 vjeç”. Para vdekjes së mbretëreshës, kishte sugjerime se Nostradamus kishte parashikuar edhe luftën në Ukrainë, me sugjerime të paqarta se Franca mund të përballej edhe me një kërcënim nga lindja.

Eksperti i Nostradamusit, Bobby Shailer, megjithatë sugjeroi se ai mund t’i jetë referuar një lufte të tretë botërore që mund të ndodhë brenda ‘viteve të ardhshme’. Shumica e parashikimeve gjenden në librin e tij të njohur Les Proféties, i cili përmban 942 parashikime.

Astrologu dhe mjeku francez frymëzohej nga tekstet biblike dhe përvojat e tij të murtajës, me parashikimet e tij të fokusuara në urinë dhe pikëllimin. Më shumë se 400 vjet pasi Nostradamus botoi librin e tij, vepra e tij mbetet e njohur sepse parashikimet e tij janë plotësisht të hapura për interpretim.

Parashikimet e Nostradamus për 2022

Ngrohja globale

Nostradamus parashikoi në vitin 1555 se ndryshimi i klimës do të bëhej aq i keq sa që temperaturat në rritje do të ‘përgjysmonin’ peshkun në det.
Ai sugjeroi gjithashtu se, përfundimisht, raca njerëzore nuk do të shohë shi për 40 vjet, dhe kur të bjerë më në fund, do të ketë ‘përmbytje të mëdha’ që do të shkatërrojnë kombet.

Goditje asteroidi

Nostradamus gjithashtu ka parashikuar në 1555 se Toka do të goditet nga një goditje asteroidi, duke shkaktuar vdekje masive.
Është e paqartë nga parashikimet e astronomit se kur do të ndodhë kjo goditje e supozuar e ‘gurit qiellor’, por ai shkroi se një ‘zjarr i madh’ do të binte nga qielli.

Uria masive e shkaktuar nga inflacioni

Nostradamus parashikoi gjithashtu një zi buke globale të shkaktuar nga inflacioni, i cili dërgon çmimet të rriten në një ekonomi të dështuar.
Uria masive do të shohë gjithashtu rritjen e konfliktit, sipas Nostradamus, pasi njerëzit luftojnë për burimet natyrore të ndikuar nga ndryshimet klimatike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb