Është paraqitur në Muzeun Historik Kombëtar libri me përmbledhjen e kumtesave për konferencën “Mis Edit Durham dhe shqiptarët”. Nga kontributi i Durhamit për qeverinë e Ismail Qemalit, dokumentacioni britanik për të apo qasja antropologjike, gruas që i referohen si mbretëresha e maleve vjen në gjithë përmasat e saj. Koçi zbulon disa detaje

Robertt Uilton dhe Elizabeth Going na japin nje pasqyrë përmes dokumentacionit britanik se çfare thotë Ministria e Jashtme e Anglisë mbi raportet e Durhamit me Shqipërinë. Ka edhe dy artefakte të rëndësishme në Muzeun Britanik nga Elizabeth Going. Del edhe letërkëmbimi i Durhamit me historianin Josef Suiere.

Udhetarja, artistja e shkrimtarja angleze që kaloi në Shqipëri në fillimvitet 1900, dokumentoi kulturën, trashëgiminë dhe antropologjinë vendëse në zonat shqiptare që vizitoi si edhe personazhet që e magjepsën.

Ishte Edit Durham qe ne fillim te shek 20 vuri alarmin mbi zhdukjen e simboleve dhe trashëgimisë jomateriale shqiptare. Gjatë rrethimit të Shkodrës i shpëtoi shqiptarët nga uria, ju shiste anglezët prodhimet e grave malësore shqiptare që e kishin për turp të lypnin.

“Shqipëria e epërme”, “Brenga e Ballkanit”, lufta e shkodrës, dëshmojnë udhëtimin e saj dhe Shqipërinë e shkuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb