Autoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar kanë raportuar një rritje të rasteve të variantit shumë të ndryshueshëm ‘ Pirola ‘ të COVID-19 .

Sipas Shëndetit Publik të Skocisë (PHS), varianti BA.2.86 u zbulua për herë të parë përmes testimit PCR në një kampion të mbledhur më 16 gusht.

Në javët e ardhshme, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) është vendosur të zbulojë planet për rritjen e testimit të COVID-19 dhe mbikëqyrjen e komunitetit gjatë muajve të dimrit, sipas mediave britanike.

Ky vendim vjen pas një njoftimi nga autoritetet shëndetësore se fushata e vaksinimit në Angli do të nisë më 11 shtator, afërsisht tre javë përpara paraqitjes së planifikuar fillimisht “në fillim të tetorit”.

Nga 18 shtatori, NHS do të fillojë të ftojë njerëz sipas rendit prioritar të rrezikut dhe ata që kualifikohen do të mund të rezervojnë një takim përmes Shërbimit Kombëtar të Rezervimeve.

Këto masa po zbatohen në përgjigje të rritjes së rasteve me COVID-19 të shkaktuar nga shfaqja e një varianti SARS-CoV-2 me mutacion shumë të njohur si BA.2.86 ose Pirola.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) ka konfirmuar se aktualisht është duke analizuar variantin e ri.

UKHSA tha: “Ndërsa BA.2.86 aktualisht nuk klasifikohet si një variant shqetësimi, këshillat nga UKHSA sugjerojnë që përshpejtimi i programit të vaksinave të vjeshtës do të sigurojë mbrojtje më të madhe, duke mbështetur ata që janë në rrezik më të madh për sëmundje të rënda dhe duke reduktuar ndikimin e mundshëm në NHS.”

Dame Jenny Harries, shefja ekzekutive e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, ka theksuar suksesin e rëndësishëm të programit të vaksinimit në krijimin e mbrojtjeve imune të fuqishme dhe të përhapura kundër këtyre varianteve të reja në të gjithë popullatën.

“Ka informacion të kufizuar aktualisht në dispozicion për BA.2.86, kështu që ndikimi i mundshëm i këtij varianti të veçantë është i vështirë për t’u vlerësuar. Ashtu si me të gjitha variantet emergjente dhe qarkulluese të COVID-19 si në MB ashtu edhe ndërkombëtarisht, ne do të vazhdojmë të monitorojmë BA. 2.86 dhe të këshillojmë qeverinë dhe publikun ndërsa mësojmë më shumë”, shpjegoi ajo.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb