Shtetet e Bashkuara kanë transferuar municione amerikane të ruajtura në Izrael për përdorim në Ukrainë dhe planifikojnë të dërgojnë më shumë së shpejti.

Një zyrtar amerikan ka deklaruar se ata kanë zhvendosur “disa” nga 300,000 predha 155 milimetrash që SHBA dhe Izraeli ranë dakord të transferoheshin dhe se ka plane për të zhvendosur sasinë e mbetur në javët e ardhshme.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Richard Hecht, ka thënë për mediat e huaja se amerikanët i njoftuan izraelitët pak më parë se po transferonin municione. Hecht tha se municionet janë në pronësi të SHBA-së, se lëvizjet e tyre janë “biznes amerikan” dhe se ata nuk kanë nevojë për lejen izraelite për të lëvizur municionet.

Fillimisht është raportuar se ushtria amerikane po përdor rezervat e saj të municioneve të ruajtura në Izrael për t’u përdorur në Ukrainë, duke vënë në dukje se zyrtarët izraelitë fillimisht kishin shprehur “shqetësime në lidhje me shfaqjen e bashkëfajtorëve në armatosjen e Ukrainës”.

Tendosja mbi rezervat e armëve dhe aftësia e bazës industriale të SHBA-së për të vazhduar me kërkesën, është një nga sfidat kryesore me të cilat përballet administrata e Bedenit në të njëjtën kohë SHBA vazhdon të dërgojë miliarda dollarë armë në Ukrainë për të mbështetur luftën e saj kundër Rusisë. Por, një zyrtar amerikan është shprehur se rezervat e sistemeve të caktuara po “zvogëlohen” pas muajsh të dërgimit të furnizimeve në Kiev gjatë luftës me intensitet të lartë, pasi ka “sasi të kufizuar” të rezervave të tepërta që SHBA ka në dispozicion për të dërguar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb