Pyetja nëse antitrupat e prodhuar si rezultat i infeksionit natyror nga COVID-19 ofrojnë më shumë ose më pak mbrojtje sesa ato të fituara përmes vaksinimit është shtruar shumë herë që kur vaksinat janë hedhur në qarkullim.

Sipas “Aljazeera”, një studim i ri nga Izraeli arriti në përfundimin se imuniteti natyror jep mbrojtje më afatgjatë dhe më të fortë kundër infeksionit, sëmundjeve simptomatike dhe shtrimit në spital të shkaktuar nga varianti Delta i SARS-CoV-2, krahasuar me imunitetin e shkaktuar nga dy doza të vaksinës Pfizer-BioNTech me dy doza.

Ai vazhdoi duke thënë se ata që kishin pasur një infeksion të mëparshëm COVID-19 të ndjekur nga vaksinimi ishin edhe më të mbrojtur. Një studim tjetër ka treguar se edhe ata me infeksione të lehta nga COVID-19 krijojnë përgjigje mjaft të mira imune për të ndihmuar në zvogëlimin e rrezikut të ri-infeksionit në të ardhmen.

Gjëja e parë që duhet theksuar kur diskutohet për këtë është se disa studime kanë treguar se vaksinat mbrojnë njerëzit kundër sëmundjeve të rënda të shkaktuara nga COVID-19 dhe kanë parandaluar vdekje të panumërta nga kjo sëmundje. Prandaj, është më e sigurt të marrësh vaksinat sesa të rrezikosh të kontraktosh COVID pa mbrojtjen që ofrojnë vaksinat.

Të dy rreziqet shëndetësore afatshkurtra dhe afatgjata të lidhura me një infeksion COVID janë thelbësore pasi sëmundja mund të prekë pothuajse çdo organ në trup dhe shumë njerëz tani kanë aftësi të kufizuara të rënda si rezultat i një infeksioni COVID.

Sigurisht, ka disa rreziqe të rralla që lidhen me vaksinat – mpiksjet e rralla të gjakut të lidhura me vaksinën AstraZeneca dhe rreziku shumë i rrallë i miokarditit (inflamacionit të zemrës) në rastin e vaksinës Pfizer janë vetëm dy. Por në ekuilibër, përfitimet e vaksinave tejkalojnë cilindo prej këtyre rreziqeve dhe këshilla ime do të ishte t’i kisha ato.

Mbrojtja natyrore e antitrupave ndodh pasi një person është infektuar me virusin SARS-Cov-2 që shkakton COVID. Përgjigja fillestare është nga sistemi imunitar i lindur, i cili e njeh materialin viral si “të huaj” dhe fillon ta heqë atë, ndërsa gjithashtu sinjalizon në pjesë të tjera të sistemit imunitar për t’u bashkuar në luftë. Kjo përgjigje fillestare nga sistemi imunitar i lindur kufizon përhapjen virale në qelizat e tjera të trupit.

Pas kësaj, qelizat T-një pjesë tjetër e sistemit imunitar-rekrutohen për të identifikuar qelizat e infektuara dhe për t’i shkatërruar ato. Qelizat T i njohin qelizat e infektuara pasi kanë shënues identifikues në sipërfaqet e tyre të jashtme që sinjalizojnë se janë të infektuar.

Qelizat e kujtesës B janë formuar gjithashtu në këtë pikë, ato krijojnë një përgjigje të shpejtë imune nëse individi bie në kontakt me SARS-Cov-2 në të ardhmen. Nëse virusi pëson mutacion atëherë këto qeliza B mund të mos jenë në gjendje ta njohin atë dhe mund të duhet më shumë kohë për të aktivizuar pjesën tjetër të sistemit imunitar.

Në përgjithësi, njerëzit që kanë pasur sëmundje më të rënda kanë tendencë të kenë nivele më të larta të antitrupave, ka shumë të ngjarë për shkak të ngarkesave më të larta virale dhe ekspozimit të zgjatur ndaj virusit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: