Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së ka autorizuar përdorimin e një doze të tretë të vaksinës Pfizer (PFE.N) dhe BioNTech COVID-19 për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç, dhe ka ngushtuar kohën për të gjithë përforcuesit. injeksione nga një muaj deri në pesë muaj pas dozave primare.
Agjencia autorizoi gjithashtu të hënën një injeksion të tretë në fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, të cilët janë të imunokompromentuar.
Vendimet rregullatore vijnë pasi rastet e COVID-19 rriten për shkak të variantit Omicron, me autoritetet shëndetësore që paralajmërojnë se transmetueshmëria e lartë e tij mund të pushtojë shumë sisteme shëndetësore.

“Bazuar në vlerësimin e FDA të të dhënave aktualisht të disponueshme, një dozë përforcuese e vaksinave të autorizuara aktualisht mund të ndihmojë në sigurimin e mbrojtjes më të mirë kundër varianteve Delta dhe Omicron,” tha Peter Marks , drejtor i Qendrës së FDA për Vlerësimin dhe Kërkimin Biologjik.
“Në veçanti, varianti Omicron duket të jetë pak më rezistent ndaj niveleve të antitrupave të prodhuara në përgjigje të dozave të serisë primare nga vaksinat aktuale,” tha ai.

FDA tha se kishte rishikuar të dhënat e botës reale nga Izraeli, duke përfshirë të dhënat e sigurisë nga më shumë se 6,300 individë të moshës 12 deri në 15 vjeç, të cilët morën një dozë përforcuese të vaksinës Pfizer-BioNTech të paktën 5 muaj pas përfundimit të dy dozës primare. seritë e vaksinimeve.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: