Këshilli Bashkiak i Igumenicës bashkon zërin e tij me organet e Thesprotisë dhe proteston ashpër kundër mbylljes së pikës doganore në Mavromat.

Sipas rezolutës, dogana e Mavromatit ose Qafë Botës është një portë e rëndësishme për në jug të Shqipërisë dhe ka një ndikim në ekonomi dhe shoqëri për kalimin e njerëzve dhe mallrave.

“Në të njëjtën kohë, ka më shumë pyetje në lidhje me arsyet e vendimit për mbylljen, kur kalimi në pikat e tjera doganore të Kakavijës dhe Krystalopigi është i pandërprerë dhe pa kontrolle shëndetësore.
Kërkojmë vendimin e menjëhershëm për rihapjen e doganës se Mavromatit me praninë e njëkohshme të shkallëve EODY që do të kryejnë kontrollet e duhura për të parandaluar transmetimin e koronavirusit.
Në këtë mënyrë ne mbrojmë si shëndetin ashtu edhe ekonominë. Kjo rezolutë do t’i dërgohet Ministrive kompetente”, thuhet në rezolutën që mban firmën e presidentit të Këshillit Komunal të Igumenicës Donatos Martinis.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb