Të paktën 43 trupa u gjetën në bregdetin jugor të Italisë pasi një varkë me emigrantë u mbyt, tha roja bregdetare, me autoritetet që kanë frikë se shumë të tjerë mund të kishin vdekur në katastrofë. Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se 59 persona dihej se kishin vdekur, bazuar në informacionin e dhënë nga prefektura e Krotones, në Kalabri. Roja bregdetare raportoi se 80 të mbijetuar ishin gjetur, disa prej tyre arritën në breg me përpjekjet e tyre. Kryeministrja Giorgia Meloni shprehu keqardhjen e madhe për aksidentin. “Është kriminale të dërgosh në det një varkë prej 20 metrash me të paktën 200 persona në bord mes parashikimeve të motit të keq”, shkroi ajo në një deklaratë.

Meloni tha se qëllimi i qeverisë së saj ishte marrja e masave urgjente për parandalimin e daljes në det të anijeve të këtij lloji dhe bëri thirrje për bashkëpunim nga vendet e origjinës së emigrantëve. Ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi tha se “kjo tragjedi e tmerrshme tregon se sa absolutisht e nevojshme është të veprohet me ashpërsi kundër rrjeteve të emigracionit të parregullt në të cilat veprojnë trafikantë të paskrupull”.

ANSA raportoi se disa të mbijetuar e kishin vlerësuar totalin në bord në 250 ose më shumë, ndërsa të tjerë e thanë numrin në 180. Midis viktimave kishte shumë gra dhe fëmijë. Roja bregdetare raportoi se në anije kishte rreth 120 emigrantë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb