TIRANE- Britanikja Kate McCulley, në blogun e saj “Adventurouskate”, liston Shqipërinë dhe Maqedoninë në listën e shteteve për t’u vizituar në 2016.

“Këto destinacione mendoj se duhet të merren si prioritet për këtë vit. Mendoj se shtetet që listoj në këtë artikull nuk janë të vështirë për t’u vizituar, sidomos Shqipëria dhe Maqedonia që janë të përballueshme për europianët”, shkruan Kate.

Kur ndalet te shpjegimi për Shqipërinë, britanikja McCulley tregon se tashmë është duke u bërë më i njohur dhe i aksesueshëm për turistët ndërkombëtare. Shqipëria lokalizohet në Ballkanin Perëndimor, liqeni i Ohrit që e lidh me Maqedoninë. Blogerja tregon se Riviera Shqiptare duhet vizituar patjetër. Shqipëria konsiderohet, sipas britanikes, si një destinacion i lirë, sidomos nëse e krahasojmë me Kroacinë. Njerëzit e zotërojnë gjuhën angleze dhe ushqimi është tepër i veçantë. Koha që blogerja sugjeron për të vizituar vendin tonë është nga qershori në gusht, për shkak të klimës së favorshme për të marrë rreze në bregdet.

“Shqipëria dhe Maqedonia ulen krah për krah në Ballkanin Perëndimor, duke i bërë ata të lehtë për të vizituar në një udhëtim të vetëm. (Kosova bën një shtesë të madhe në qoftë se ju keni kohë të mjaftueshme). Të dyja janë të bollshme në bukuri natyrore (në veçanti liqenit të Ohrit në Maqedoni”, Riviera Shqiptare, (kudo me male), trashëgimisë botërore (rajonin e Ohrit në Maqedoni) dhe në Berat, Gjirokastër dhe Butrinti (në Shqipëri) dhe dy qytete (Shkup dhe Tiranë). Shqipëria dhe Maqedonia janë edhe dy vendet më të lira në Evropë”, shkruan, britanikja Kate McCulley. (ATA)
(ma.ar/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: